• Home Trądzik na twarzy – przyczyny i metody leczenia
Trądzik na twarzy – przyczyny i metody leczenia

Trądzik na twarzy – przyczyny i metody leczenia

Trądzik jest poważnym stanem zapalnym skóry spowodowanym gromadzeniem się nadmiaru sebum w ujściach kanalików włosowych. Prowadzi to do powstawania tak zwanego „korka”, który tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii, stanów zapalnych skóry, wysypek i innych niedoskonałości.

Jak wygląda trądzik?

Trądzik na twarzy może objawiać się w różny sposób, w zależności od nasilenia i stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Mogą to być czarne plamki, czerwone krostki, ropne bolesne wysypki lub zaskórniki. W większości przypadków wysypki dotyczą strefy T, czyli obszaru z najbardziej aktywnymi gruczołami łojowymi i najbardziej rozszerzonymi porami. Dotyczy to czoła, nosa i podbródka. Trądzik jest mniej powszechny w strefie U (policzki i kości policzkowe).

Rodzaje i etapy rozwoju trądziku

Dermatolodzy wyróżniają kilka odrębnych typów trądziku, które wyróżniają się objawami i manifestacją zewnętrzną:

  • Zaskórniki zamknięte (znane również jako zaskórniki podskórne) to wysypka składająca się z zagęszczonej i zaognionej wydzieliny skórnej (przeważnie czarnej lub szarej). Znajdują się one pod skórą i powstają w wyniku reakcji utleniania między zawartością a tlenem.
  • Zaskórniki otwarte (bardziej znane jako czarne kropki) – mają taką samą naturę jak zaskórniki zamknięte, ale pojawiają się wyłącznie na powierzchni skóry.
  • Brodawki to bolesne, małe, czerwone krostki, które nie są wypełnione ropą.
  • Krosty są bardzo widocznymi (klasycznymi) pryszczami. Towarzyszy im ropna wydzielina i wyraźny, czerwony, zapalny obszar skóry.
maść na trądzik

Maść na trądzik

Maść na trądzik łagodzi stany zapalne, zmniejsza zaczerwienienia i ślady po trądziku. Dzięki zawartości w swoim składzie ekstraktu z korzenia dzikiego pochrzynu żel posiada właściwości antybakteryjne, chroni skórę przed negatywnym wpływem środowiska i działa łagodząco, a także korzystnie wpływa na skórę z trądzikiem pospolitym i pospolitym. Kwas azelainowy i nikotynamid pomagają zmniejszyć oznaki stanu zapalnego, a cynk normalizuje wydzielanie sebum. Forma maści pomaga precyzyjnie dozować produkt na pożądanych obszarach skóry.