• Home Jak poradzić sobie z ciemieniuchą u maluszka
Jak poradzić sobie z ciemieniuchą u maluszka

Jak poradzić sobie z ciemieniuchą u maluszka

   Ciemieniucha to częsta dolegliwość powstające na skutek nadmiernej pracy gruczołów łojowych, pojawiająca się najczęściej na głowie maluszka. Przybiera postać żółtych, łuszczących się plamek. Nie sprawie bólu i dyskomfortu, nie jest również zaraźliwa, jednak nie wygląda estetycznie. 

Z czym związana jest ciemieniucha?

szampon na ciemieniuchę

Ciemieniucha jest związana z nadmierną pracą gruczołów łojowych na skórze. W organizmie dziecka znajdują się hormony mamy, która powodują nadmierne wydzielanie łoju z gruczołów. Pojawienie się ciemieniuchy nie wiążę się z nieodpowiednią pielęgnacją maluczka. W większości przypadków jest to nieuniknione. Możemy tylko szybciej pozbyć się problemu stosując kilka prostych metod 

Jak walczyć z ciemieniuchą?

Znamy kilka domowych sposobów na walkę z ciemieniuchą u niemowlaka. Aby ta szybciej zeszła, najprostszym sposobem jest nawilżanie łuszczących się obszarów. Do tego możemy użyć oleju kokosowego, masła shea, oliwy z oliwek. Należy posmarować delikatnie zmienione miejsca, a następnie wyczesać włoski miękką szczotką. Dobrym sposobem jest także użycie specjalnego szamponu w piance, który delikatnie, ale dokładnie myje skórę, nie podrażniając niemowlaka. Dodatek kwasu salicylowego, który ma właściwości złuszczające, pomaga w usuwaniu zmian skórnych. Mimo korzystania tych kilku sposobów na ciemieniuchę, walka z tą przypadłością może potrwać nawet kilka tygodni. Należy pamiętać, aby przez ten czas regularnie myć główkę dziecka szamponem przystosowanym do walki z ciemieniuchą, używać olejków i oliwek, która po myciu jeszcze lepiej pomogą w usuwaniu łuszczących się plam. Zapobieganie pocenia się główki maluszka także pomoże w szybszym pozbyciu się problemu.