• Home ŻEL ŻYWOKOSTOWY – ZASTOSOWANIE
ŻEL ŻYWOKOSTOWY – ZASTOSOWANIE

ŻEL ŻYWOKOSTOWY – ZASTOSOWANIE

Żywokost lekarski (łac. Symphytum officinale L.) jest rośliną wieloletnią, występująca pospolicie w Europie, Środkowej Azji oraz na terenach Ameryki Północnej. W Polsce rośnie na terenie całego kraju, przede wszystkim w pobliżu rzek, stawów i jezior. Bardzo często nazywany jest kosztywałem bądź „żywą kością”.

Żel żywokostowy https://www.aptekagalen.pl/skinar-zel-zywokostowy-60g pozyskiwany jest z korzenia żywokostu lekarskiego. Ta roślina oferuje nam bogactwo cennych substancji takich jak alantoina, krzem, asparagina, garbniki czy aminokwasy. Jego właściwości są znane i cenione od wielu lat. Z racji działania przeciwbólowego oraz przeciwzapalnego, żel żywokostowy znajduje zastosowanie szczególnie w kojeniu bólu stawów. Dzięki swoim właściwościom złagodzi bóle kończyn spowodowane kontuzjami. Doskonale sprawdzi się w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Przyniesie ulgę podczas bólów mięśniowych. Skutecznie zredukuje bóle kręgosłupa, a nawet te spowodowane złamaniem kości. Żel z żywokostu działa również wspomagająco przy chorobach skóry. W tym przypadku ma bardzo szerokie spektrum zastosowań: przyspiesza gojenie ran, regeneruje skórę, zapobiega odleżynom, łagodzi objawy łuszczycy, koi oparzenia słoneczne, a nawet uspokoi skórę z zapaleniem atopowym.

Wszystko to dzięki zawartej w korzeniu żywokostu alantoinie, czyli pochodnej mocznika oraz prowitaminie B5.

Korzeń żywokostu lekarskiego zawiera alkaloidy, które działają toksycznie na wątrobę, które mogą doprowadzić do zatrucia. Dlatego też nie można przyjmować żywokostu drogą wewnętrzną. Należy go stosować zewnętrznie w postaci żelu, maści lub kremu. Wystarczy nanieść żel na bolące miejsce.