• Home Historia kreski

Historia kreski

Kreska na oku to najpopularniejszy element makijażu. W tym artykule przytoczę krótką historię kresek.

Starożytność

Mocny makijaż oczu zaczął się w Egipcie oraz Mezopotamii. Tam właśnie po raz pierwszy użyty został eyeliner. Nazywany, wtedy był kohl. Taki produkt był ochroną przed słońcem. Popularny też był wtedy kosmetyk nazywany kajal, którego używa się się dalej w Indiach. Teraz najczęściej używa się tego produktu do przyciemniania dolnej powieki. Od dawna wierzono, że kajal chroni przed promieniami słonecznymi.

Powrót kreski

W Europie oraz Stanach Zjednoczonych eyeliner nie był używany do lat 20. XX wieku. Odkrycie grobu Tutanchamona w 1922 roku sprawiło, że kosmetyk stał się znowu popularny. Jednak wtedy kobiety nie malowały ostrej kreski. Stawiały na przydymiony oraz roztarty kontur oka. Gdy w latach 50. XX wieku na rynku pojawił się eyeliner od razu produkt rozkochał dużo kobiet.

Dzisiejsze czasy

W dzisiejszych czasach kreska jest bardzo popularna. Tak naprawdę wiele kobiet nie wyobraża sobie makijażu bez kreski. Tylko, żeby kreska była ładna trzeba do tego użyć dobrego produktu. Wiele eyelinerów potrafi się rozmazać w ciągu dnia i tym samym zepsuć nam makijaż. Dlatego warto sięgnąć po dobry eyeliner, który będzie trzymał się na powiece cały czas. Takim dobrym produktem jest Bourjois eyeliner w pisaku. Ten produkt utrzymuje się aż do 16 godzin. Jednak wiele kobiet stawia również na kreski robione kredkami do oczu. One są prostsze w zrobieniu i nie wymagają wielkiej wprawy. Bardzo fajne są kredki do oczu Bourjois. Są w wielu kolorach, mają w sobie witaminę E. Bourjois kredka do oczu świetnie sprawdzi się, by zrobić rozdymioną kreskę, ale nie tylko – www. Tym produktem można również podkreślić dolną linię wodną oka. Kredki od Bourjois mają świetny pigment. Takie kredki można stosować również jako cienie do powiek.