• Home Korzystne dla organizmu czynniki lipotropowe
Korzystne dla organizmu czynniki lipotropowe

Korzystne dla organizmu czynniki lipotropowe

Czynniki lipotropowe mają działanie ukierunkowane na kontrolę masy ciała, detoksykacje organizmu a także odtłuszczanie wątroby. Ponadto działają przeciwzapalnie. Są one jednak nader istotne w przypadku stłuszczenia wątroby. Osoby z otyłością brzuszną, ale również te, które mają nadmiar tłuszczu na brzuchu, mogą mieć stłuszczoną wątrobę. Niestety w takim przypadku ciężko jest stracić na wadzę. Aby się to udało, należy wspomóc wątrobę aktywnością fizyczną i zdrową dietą, niekiedy również suplementacją owych czynników lipotropowych

Co to są czynniki lipotropowe

Do najważniejszych czynników lipotropowych należą: metionina, cholina i inozytol. Mają one bardzo korzystny wpływ na fizjologię organizmu człowieka. Oprócz tego, wpływają na poprawę mechanizmu spalania tkanki tłuszczowej przez wątrobę. Metionina jest konieczna do syntezy białek z aminokwasów. Cholina jest wsparciem również dla pęcherzyka żółciowego, skutecznie leczy wszelkie schorzenia wątroby. Zaś Inozytol to główny składnik lecytyny.

W czym się znajdują?

Metionina to przede wszystkim takie produkty jak: brukselka, fasola, ryby, groch itp. Inozytol występuje w: owocach cytrusowych, z wyjątkiem cytryny, także w nasionach, orzechach, mięsach. Cholinę zawierają jaja, wątroba, soja, orzechy ziemne itd. W przypadku, gdy borykamy się ze stłuszczoną wątrobą, powinniśmy uzupełniać wspomniane czynniki. Możemy to zrobić za pomocą diety, bądź sięgnąć po suplementy diety. Warto wiedzieć, iż dzienna porcja wynosi:
-1000 mg metioniny,
-1000 mg inozytolu,
-400 mg choliny.