• Home Co to jest ostrożeń i jakie ma właściwości?

Co to jest ostrożeń i jakie ma właściwości?

Ostrożeń to niezwykła roślina. Nie dość że doczekała się przydomka ”czarcie żebro”, to dodatkowo za dawnych czasów przypisywano jej magiczne własności. To co dla naszych przodków było czymś mistycznym i niezrozumiałym, dla nas dzięki nauce staje się czymś klarowniejszym i dającym możliwości wykorzystania niezwykłych własności ostrożnia.

Ostrożeń to roślina, która w Polsce występuje w ponad trzynastu odmianach. Najlepiej jest je zbierać podczas kwitnienia lub owocowania. Zioło to kwitnie od lipca do września. Wykorzystujemy głównie liście i wierzchołki pędów. Sama łodyga jest trudniejsza do poprawnego przygotowania ze względu na to, że jest bardzo twarda i ciężko się ją suszy.

Bardzo popularne są kąpiele z ostrożnia warzywnego, które posiadają właściwości bakteriobójcze oraz przyśpieszają metabolizm organizmu. Istnieje także możliwość przygotowania naparu z tego zioła. Napar nie jest w żaden sposób toksyczny dlatego można pić go w nieograniczonych ilościach (ale oczywiście w granicach rozsądku). Nie należy zapominać także o ważnym wkładzie jaki ostrożeń ma w leczeniu raka oraz w wspieraniu pracy wątroby i jej wzmacnianiu. Zdecydowanie jest to jedne z ciekawszych polskich ziół które powinno znaleźć się w każdej z domowych apteczek.